zBLOGowani.pl
RSS
sobota, 22 października 2016

 

BenetsofFoamingHandSoap

 

Sodium Lauryl Sulfate ( SLS)- możemy znaleźć w praktycznie każdym kosmetyku myjącym, szamponach, mydłach, pastach do mycia zębów oraz płynach do kąpieli.  Zmieniają napięcie powierzchniowe wody i dlatego produkt po nałożeniu na zwilżoną skórę pieni się, dając uczucie dobrego oczyszczenia.

SLS  to najmocniejszy detergent, który może podrażniać skórę, mocno odtłuszczać, a przez to przyczynia się do nadprodukcji sebum, gdyż w ten sposób skóra będzie chciała się bronić i szybko odbudować naturalny płaszcz lipidowy skóry. W przypadku włosów o wysokiej porowatości może wzmagać plątanie, puszenie oraz niweczy zabiegi pielęgnacyjne (np.olejowanie, keratynowe zabiegi itp).

W ostatnich czasach wzrosła świadomość konsumentów, media rozpowszechniły informację o szkodliwym działaniu SLS, dlatego producenci zamienili tą substancję na Sodium laureth sulfate (SLES). Zarówno jeden jak i drugi może podrażniać i wysuszać skórę jak i włosy, przy czym ten pierwszy robi to o wiele częściej.

 W kosmetykach możemy spotkać się z innymi detergentami, które mają podobne działanie jak SLS/SLES więc krótko mówiąc również należy unikać, np.

Ammonium lauryl sulfate (ALS)

Ammonium laureth sulfate (ALES)

Sodium coco sulfate (SCS)

 Sodium myreth sulfate (SMS)

Sodium dodecyl sulfate (SDS lub NaDS)

Magnesium Laureth Sulfate (MLS)

Sodium monododecyl sulfate

Sodium monolauryl sulfate

Sodium laurilsulfate

Sodium dodecanesulfate

Dodecyl alcohol

Hydrogen sulfate

Sodium salt

N-dodecyl sulfate sodium

Sulfuric acid monododecyl ester sodium saltNajbezpieczniejsze dla wrażliwej skóry głowy są detergenty niejonowe – są bardzo łagodne. Oczyszczają delikatnie, ale skutecznie. Jednak mogą mieć problem z usunięciem silikonów.

Decyl glucoside

Coco glucoside

Lauryl glucoside

Laureth-4

Laureth-10 (lauryl ether 10)

Laureth-23

Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate

PEG-10 Sorbitan Laurate

Polysorbate – (20, 21, 40, 60, 61, 65, 80, 81)

PPG-1 Trideceth-6

Steareth – (2, 10, 15, 20)

C11-21 Pareth- (3 do 30)

C12-20 Acid PEG-8 Ester

 

 

Podsumowując- nie dajmy się zwariować, wszystko w odpowiednich ilościach jest dla nas dobre, bo na przykład: gdy raz na miesiąc użyjemy mocniejszego szamponu, to pozbędziemy się silikonów, czy środków do stylizacji włosów itp. Włosy po takim zabiegu nie są obciążone i ładnie odbijają się od nasady, dając wrażenie lekkich. Ponadto maski, odżywki, które aplikujemy na włosy, będą lepiej działać.

 

zdjęcie ze strony:

http://celestialiving.com/wp-content/uploads/2015/01/Bene%EF%AC%81ts-of-Foaming-Hand-Soap.jpg

 

 

 
1 , 2 , 3